۱۷۷ محدوده معدنی امیدبخش در خراسان جنوبی شناسایی شد

0
8۱۷۷ محدوده معدنی امیدبخش در خراسان جنوبی شناسایی شد

بیرجند – ایرنا – رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در حوزه اکتشاف با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان، پهنه‌ای به وسعت ۵۰ هزار کیلومترمربع زیر پوشش مطالعات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفت که منجر به شناسایی ۱۷۷ محدوده امیدبخش در این استان شد.

داوود شهرکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خراسان جنوبی به عنوان یکی از پنج استان برتر معدنی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های معدنی قابل توجهی برخوردار است.

وی بیان کرد: بخشی از این مناطق توسط ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سازمان زمین‌شناسی تکمیل اکتشاف خواهد شد و بخشی نیز از طریق واگذاری به بخش خصوصی مورد اکتشاف و بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: یکی از اتفاقات خوبی که در حوزه زیرساخت‌های معادن افتاد اجرای پروژه برق‌رسانی به معادن شاهکوه بود که به زودی کلنگ‌زنی می‌شود.

وی اظهار داشت: شرکت توانیر تامین پست برق و وزارت صمت خط انتقال را متقبل شدند که ۱۳۰ میلیارد تومان برای این پروژه تامین و هزینه خواهد شد.

شهرکی عنوان کرد: در حوزه معدن توصیه ما به افرادی که محدوده‌های اکتشافی دارند این است براساس برنامه زمان‌بندی کار اکتشافی را تکمیل کنند در غیر این صورت محدوده‌های غیرفعال را باطل خواهیم کرد و فضا را برای سرمایه‌گذاران توانمند و فعال که قابلیت ادامه کار را دارند از طریق فراخوان فراهم می‌کنیم.

وی گفت: همچنین معادنی که تعطیل آنها غیرموجه باشد از بهره‌برداری سلب صلاحیت و به بهره‌برداران که توان داشته باشند از طریق فراخوان واگذار خواهد شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: یکی از سیاست‌های حمایتی برای کمک به شهرداری بخش‌های کمتر توسعه یافته استان این است که محدوده‌های معدنی را برای تامین مواد اولیه مورد نیاز مبلمان شهری مانند شن و ماسه و سایر فراهم کنیم تا تغییری در توسعه بخش‌ها و روستاها داشته باشیم.

وی بیان کرد: در این خصوص هدف‌گذاری کردیم امسال ۲۰ معدن از این طریق به بهره‌برداری برسد.

شهرکی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان در سال جاری سیاست حمایتی از روستاهای در جوار معدن است که از محل درآمد معادن سال قبل روستاهای بصیران، قلعه‌زری و آواز آبرسانی شد.

وی تصریح کرد: علیرغم اینکه آبرسانی به روستاها وظیفه سازمان صمت نیست اما از حوزه منابع معدن نسبت به این امر مهم اقدام می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی عنوان کرد: امسال ۵۰۰ میلیون تومان برای این منظور اختصاص یافته است و حداقل سه روستای دیگر آبرسانی خواهد شد تا روستاهای جوار معدن از فعالیت معادن بهره‌مند شوند.

وی گفت: تلاش داریم امسال در زمینه تامین ماشین‌آلات معدنی کمک کنیم تا معدنکاران بدون عوارض گمرکی واردات داشته باشند.

۴۶ نوع ماده معدنی در خراسان جنوبی شناسایی شده که زغال‌سنگ، منیزیت، سنگ‌های تزیینی، خاک‌های صنعتی، سنگ‌آهن، بازالت و مرمریت از جمله مهمترین این مواد معدنی است.

در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در حوزه صنایع معدنی استان انجام شده از جمله اینکه ظرفیت ذخایر معدنی از ۱۱ میلیون تن به ۱۷ میلیون تن افزایش یافته است.

سال ۹۸ در حوزه معدن ۳۵ میلیون تن ذخایر معدنی کشف شد که در مجموع ذخایر استان به سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن افزایش یافت.منبع خبر : ایرنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید