گرانی لبنیات صنعت دامپروری گیلان را به سمت ورشکستگی می‌برد

0
11


رئیس اتحادیه دامداران گیلان گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها، پول گران شدن لبنیات به جیب هیچ دامداری نمی‌رود و تداوم این امر صنعت دامپروی استان را به سمت ورشکستگی می‌برد.

لبنیات

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، عباس یوسفی در گفت و گو با ایسنا در خصوص قیمت جدیدی که از هر لیتر شیر از دامداران خریداری خواهد شد، گفت: قیمت جدید مصوب شده است، اما هنوز ابلاغ نشده و اجرایی شدن آن کمی زمان می‌برد.

وی افزود: مقرر شده هر لیتر شیر ۳۰۰۰ تومان از دامداران خریداری شود، این در حالی ‌است که هزینه تمام شده هر لیتر شیر برای دامداران گیلان بیش از ۴۰۰۰ تومان است.

یوسفی با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی سبوس گندم و افزایش ۱۰ درصدی قیمت جو و ذرت، ادامه داد: این افزایش قیمت نهاده‌ها دامداران را با مشکلات جدی مواجه  کرده است.

رئیس اتحادیه دامداران گیلان افزود: افزایش قیمت لبنیات موجب خواهد شد که میزان مصرف مواد لبنی مورد نیاز مردم کاهش یابد، این در حالی است مصرف شیر از مواد اساسی مور نیاز مردم به خصوص کودکان است و مرم مجبورند حداقل برای تامین رشد کودکان هم که شده، لبنیات بخرند و به این ترتیب ناچار به کم کردن دیگر هزینه‌های زندگی خود می‌شوند.

یوسفی تصریح کرد: لازم است تدابیر ویژه‌ای از سوی مسئولین ذی‌ربط صورت گیرد تا از افزایش قیمت بی‌رویه نهاده‌ها جلوگیری شود، در غیر این صورت تداوم افزایش قیمت نهاده‌ها صنعت دامپروری گیلان را به ورشکستگی می‌رساند.

یوسفی ادامه داد: اتحادیه دامداران گیلان ۷۲ هزار نفر عضو دارد و به‌طور میانگین روزانه ۱۴۰ تن شیر در گیلان تولید می‌شود و کیفیت شیر استان بسیار خوب است.

وی تصریح کرد: شهرستان‌های املش، رودسر، فومن و شفت در صدر جدول تولید شیر گیلان قرار دارند.

رئیس اتحادیه دامداران گیلان، یکی دیگر از مشکلات دامداران استان را بدهی میلیاردی صاحبان واحدهای کارخانه‌های لبنی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر کارخانه‌ها ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به دامداران استان بدهکارند و نبود نقدینگی لازم موجب می‌شود که معیشت دامداران به سختی بیفتد.

یوسفی افزود: نهاده‌ها باید با قیمت منصفانه‌تری در اختیار دامداران قرار گیرند تا هزینه تمام شده تولید شده کمتر شود و بازار متعادلی را در کشور داشته باشیم.



منبع خبر : همشهری آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید