سوختن ۲۴۱ هکتار از مراتع استان کرمان

0
8

سرپرست یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان گفت: طی سه ماهه نخست امسال ۳۹ فقره آتش سوزی به مساحت ۲۴۱ هکتار در مراتع استان رخ داده است.

آتش سوزی

اصغر عربی، سرپرست یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ،گفت: امسال از ۳۹ فقره آتش سوزی به مساحت ۲۴۱ هکتار در مراتع استان بیشترین میزان حریق در شهرستان‌های شهربابک، سیرجان، بم، بردسیر رخ داده است.

او افزود:بیشترین تعداد حریق در تعطیلات و آخر هفته‌ها گزارش شده که در اثر بی احتیاطی گردشگران، چوپانان و… در روشن کردن آتش و محل‌های داری پوشش متراکم  خشک بوده است.

عربی تصریح کرد:یک مورد آتش سوزی طبیعی در شهرستان ارزوئیه، بخش صوغان ارتفاعات منطقه باغ برج  در اثر برخورد صاعقه با پوشش جنگلی درختان ارس رخ داده است.

سرپرست یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان با اشاره به اینکه این آتش سوزی ها نسبت به مدت مشابه پارسال تقریبا دو و نیم برابر شده است، بیان داشت: به علت بارندگی‌ها پارسال ، ابتدای امسال ، تراکم پوشش گیاهی ، خشک شدن پوشش علفی منطقه با شروع فصل گرما و با کوچکترین بی احتیاطی حریق رخ می دهد.

عربی اظهار داشت: مردم به هیچ عنوان در عرصه‌های پوشش مرتعی و جنگلی آتش روشن نکنند چون با وزش باد، آتش به پوشش گیاهی منطقه سرایت می کند.

او گفت:در صورتی مجبور به روشن کردن آتش هستند سطح را از علف‌ وبرگ‌های خشک پاکسازی کنند و دور آتش را به وسیله سنگ چین مهار کنند که آتش به پوشش گیاهی اطراف سرایت نکند.

عربی افزود: در صورت مشاهده شدن آتش سوزی در مراتع در مرحله اول خونسردی خود را حفظ کنند و با شماره ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند تا اکیپ اطفا حریق به منطقه اعزام شود.

او گفت:حتی شهروندان می‌تواند تا رسیدن نیرو‌های منابع طبیعی و درصورت داشتن آب با ریختن و مرطوب کردن سطح پوشش از گسترش حریق در عرصه مرتعی جلوگیری کنند.

انتهای پیام/ی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید