چطور یک خمیر دندان خوب و مناسب انتخاب کنیم؟

0
11یکی از راه های محافظت از دندان ها انتخاب خمیر دندان مناسب دندان های خودتان می باشد 

 

 انتخاب خمیر دندان مناسب

برای انتخاب خمیردندان مناسب باید نیازهای بهداشتی خود را بشناسیم و برای رفع آنها به قسمت «مواد تشکیل‌دهنده» که روی جعبه یا تیوب خمیردندان نوشته شده است، توجه کنیم. خمیردندان‌ها از ترکیب چند ماده مثل فلوراید، مواد ساینده، مواد طعم‌دهنده، مواد نگه‌دارنده رطوبت و مواد شوینده تشکیل شده‌است.از بین مواد فوق مهم‌ترین ماده‌ای که باید به آن توجه داشته باشید فلوراید است. خمیردندانی را انتخاب کنید که میزان فلوراید آن حداقل ۱۰۰۰ پی‌پی‌ام (ppm به معنی یک قسمت در میلیون) باشد.

فلوراید یک ماده معدنی است که نقش بسیار موثری در کنترل پوسیدگی دندان‌ها دارد. مینای دندان در معرض حمله مداوم اسید تولیدشده توسط باکتری‌های پوسیدگی‌زاست و فلوراید باعث افزایش مقاومت مینای دندان در مقابل اسید می‌شود.

خمیردندان‌هایی با کاربرد اختصاصی هم در بازار موجود است:

خمیردندان‌های ضدجرم

این خمیردندان‌ها از تشکیل جرم روی دندان‌ها پیشگیری می‌کند اما اگر روی دندان‌ها جرم وجود داشته باشد، نمی‌توانند آنها را از بین ببرند.

خمیردندان‌های ضدحساسیت

این خمیردندان‌ها برای افرادی مناسب است که دندان‌های حساس دارند و با محرک‌های کم مثل هوای سرد و گرم (به‌اصطلاح هواکشیدن دندان) تحریک می‌شوند.

این خمیردندان‌ها اغلب حاوی نیترات پتاسیم است. ذرات نیترات پتاسیم که داخل دندان رسوب می‌کند مانع تحریک‌شدن عصب دندان می‌شود و برای رسوب کامل این ذرات و از بین رفتن حساسیت دندان حداقل چهار هفته زمان لازم است.

خمیردندان‌های سفیدکننده

این خمیردندان‌ها مواد سفیدکننده ندارد، بلکه حاوی ذرات ساینده‌ای است که سطح دندان را از رنگدانه‌هایی مثل رنگدانه چای و قهوه پاک می‌کند. در واقع این خمیردندان رنگ دندان شما را روشن‌تر نمی‌کند و فقط رنگدانه‌هایی را که در اثر غذاخوردن روی دندانتان ایجاد می‌شود، برمی‌دارد.

نکته مهم در مورد این خمیردندان‌ها این‌که به علت داشتن مواد ساینده اگر این خمیردندان‌ها مدت طولانی و با فشار زیاد مسواک استفاده شود، می‌تواند به مینای دندان آسیب وارد کند.

در پایان چند نکته کلی در استفاده از خمیردندان‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

خمیردندان‌های حاوی فلوراید نباید بلعیده شود.پس از مسواک‌زدن سعی کنید بیشترین میزان خمیردندان داخل دهانتان را با تف‌کردن خارج کنید و فقط یک‌بار دهانتان را با آب بشویید. این کار سبب افزایش تاثیر فلوراید در مقاوم‌کردن دندان‌هایتان می‌شود.برای کودکان از دو سالگی به بعد می‌توان از خمیردندان استفاده کرد، اما چون امکان بلعیدن خمیردندان تا پنج سالگی وجود دارد باید از خمیردندان مخصوص دو تا پنج سال استفاده شود که بدون فلوراید است.

 بیشتر بدانید : بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا از سرطان در امان باشید

 بیشتر بدانید : استفاده از خمیر دندان برای از بین بردن جوش انتخاب درستی است؟

بیشتر بدانید : خمیردندان های ذغالی واقعا دندان ها را سفید می کنند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.irمنبع خبر : سیمرغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید